Godinu dana u Njemačkoj i već kažu: "Žao mi je što nismo ranije došli" - POSAO U NJEMAČKOJ
Home / ZANIMLJIVOSTI / Godinu dana u Njemačkoj i već kažu: “Žao mi je što nismo ranije došli”
deutsche freicheit

Godinu dana u Njemačkoj i već kažu: “Žao mi je što nismo ranije došli”

Prije nekih godinu dana petočlana porodica iz Petrinje u Hrvatskoj sreću je potražila u Njemačkoj. Tadašnji prvi dojmovi su bili odlični. No kakvi su sada, godinu dana poslije?

„Meni je super. Žao mi je što to nismo napravili i ranije”, odmah na početku našeg razgovora kaže Marina Graho Popović za Deutsche Welle. Ova 33-godišnjakinja je prije nekih godinu dana zajedno s troje djece došla u Njemačku za suprugom. I očito nije požalila.

Marinin suprug Ljubo je otišao prvi. U Münchenu je našao posao u struci, kao automehaničar. U međuvremenu je promijenio poslodavca, a i plaća je nešto porasla. Njemački jezik je već poprilično svladao, pri čemu mu je pomoglo i to što su mu sve kolege na poslu Nijemci.

Marina je po zanimanju frizerka. Još uvijek nije našla posao u struci, ali je preko jedne internetske platforme upravo našla posao čišćenja kod jedne obitelji. Bit će uredno prijavljena, što čak ni u Njemačkoj nije uvijek samo po sebi razumljivo, jer mnogi čistačicu radije žele zaposliti na crno.

„Uskoro ću prijepodne početi ići čistiti, a navečer na tečaj jezika. To će biti naporno: ujutro posao, popodne djeca, navečer tečaj, ali to će tako ići samo nekih godinu, godinu i pol. A onda se nadam poslu u struci”, optimistična je Marina. I dodaje: „Posla u Njemačkoj ima, ali za onoga tko zna jezik.”

Marini i Ljubi je bilo najvažnije da se djeca dobro snađu. Najviše su se brinuli zbog najstarije kćeri, 12-godišnje Sare. Njoj je selidba najteže pala. No pokazalo se da razloga za brigu nije bilo: „Djevojčice u razredu su se jako potrudile oko nje, često se druže. To je sigurno puno pomoglo. Ona nije željela ići u Njemačku, no sad kad smo za Božić išli u Petrinju, pitala je moramo li baš cijele praznike provesti u Hrvatskoj”, priča Marina.

Djevojčice su se odlično snašle u školi. Kod 9-godišnje Lare prilagodba je išla nešto sporije, jer je u razredu imala jednu djevojčicu iz Hrvatske, pa je s njom cijelo vrijeme govorila samo hrvatski.

Svi članovi obitelji su se očito dobro snašli. No kako izlaze na kraj s novcem? Naime, često se čuju priče razočaranih Hrvata koji se vraćaju iz Njemačke kući budući da ne uspijevaju preživjeti od plaće. Jer njemačke plaće jesu znatno veće nego hrvatske, ali su veći i pojedini troškovi života, pogotovo stanarina.

„Mi možemo pristojno živjeti”, odgovara Marina i priča da su čak kupili automobil na kredit, te da su si prošlog ljeta mogli priuštiti i odlazak na more.

A na pitanje ima li ipak nešto što im u Njemačkoj nedostaje, ona odgovara: „Nedostaje nam obitelji. Brat mi je u Petrinji živio u susjedstvu, mama nekoliko kilometara od nas. A i djeca su često bila kod bake na selu. To im nedostaje, pogotovo dvjema mlađim kćerkama.”

„Možda sve ovisi i o sreći, ali i o prioritetima. Meni su najvažnija bila djeca, da se dobro snađu. One su se stvarno dobro uklopile”, kaže Marina za Deutsche Welle. Bez obzira na sve početne poteškoće, ističe, svoju odluku o odlasku u Njemačku nije požalila.

Loading

O urednik

Također pogledajte

Njemačka ima rekordnih 83,6 miliona stanovnika, poznato koliko je među njima onih bez državljanstva ove zemlje

Njemačka je država imigracije, što se odražava na njen broj stanovnika. Taj broj se povećao …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *