EVO KOLIKO VAM SE POREZA I DOPRINOSA ODBIJA OD PLATE AKO RADITE U NJEMAČKOJ - POSAO U NJEMAČKOJ
Home / Nekategorisano / EVO KOLIKO VAM SE POREZA I DOPRINOSA ODBIJA OD PLATE AKO RADITE U NJEMAČKOJ

EVO KOLIKO VAM SE POREZA I DOPRINOSA ODBIJA OD PLATE AKO RADITE U NJEMAČKOJ

Sistem socijalnog osiguranja:
– Zdravstveno osiguranje 14.60 %
– Osiguranje od nezaposlenosti 3.00 %
– Penziono osiguranje 18.70 %
– Njega i pomoć drugog lica 2.35 %
Osiguranje u slučaju povrede na radu plaća poslodavac

Porezi
– Porez na prihod od14 % do 45 % (Zavisi od visine prihoda i bra
čnog statusa)
– Porez za religijske zajednice 8 % – 9 % od poreza na prihod
– Porez solidarnosti 5.5 % od poreza na prihod
– Automatski se odbija od plate
– Registraciju na poreze i doprinose vrši poslodavac

Neto i bruto plata u Njemačkoj

Da bismo vam pokazali kako to izgleda u praksi, izračunali smo bruto i neto platu u dva slučaja: za jednog bračnog partnera koji više zarađuje od drugog, ima dvoje djece i njemačku platu od 2.948 eura mjesečno i za samca bez djece koji ima istu toliku platu.

Ocu ili majci dvoje djece će – nakon što mu se odbije 167 eura poreza, 215 eura (7,65 posto), doprinosa za zdravstveno osiguranje, 274 eura (9,2 posto) za penziono osiguranje, 36 eura (1,25 posto) za osiguranje za slučaj nezaposlenosti i 45 eura (1,525 posto) za osiguranje za njegu u starosti – na račun sjesti 2.209 eura.

Osoba, koja živi bez bračnog partnera i nema djece, će na računu na koji joj se uplaćuje mjesečna plata u bruto iznosu od 2.948 eura naći samo 1.944 eura, jer je porez koji mora platiti puno viši. Osim toga, mora platiti i 22 eura poreza solidarnosti od kojega su otac ili majka dvoje djece iz našeg prethodnog primjera oslobođeni. Ako je pritom i član/ica katoličke ili protestantske zajednice, onda će joj na račun sjesti još 40-ak eura manje.

Najbolje i najlošije plaćena zanimanja

Prosječna plata je, međutim, apstraktni statistički podatak koji ne govori puno o tome koliko su dobro ili loše plaćeni zaposlenici u pojedinim branšama. Razlika između onih koji su na vrhu liste primanja i onih koji su na njezinom dnu je ogromna. Liječnici primarijusi zarađuju tako u prosjeku preko 120.000 eura godišnje, dakle, više od 10 tisuća eura bruto mjesečno, nešto manje menadžeri u trgovačkom i financijskom sektoru, a 30-ak hiljada eura godišnje manje liječnici specijalisti – i to bez kadrovske odgovornosti.

Oni na začelju liste žale se da jedva spajaju kraj s krajem. Na neslavnom zadnjem mjestu je pomoćno osoblje u kuhinjama koje zarađuje u prosjeku manje od 2.000 eura bruto mjesečno, dok konobari i frizeri, odnosno frizerke, zarađuju tek nekoliko desetaka eura više. Među najlošije plaćenim zanimanjima su agenti u call-centrima, kuhari, pomoćno osoblje u stomatološkim ordinacijama, njegovatelji i vozači kamiona. Znatno nižu od prosječne njemačke plate imaju i medicinske sestre s malo radnog iskustva (u javnim zdravstvenim ustanovama), kao i odgajatelji/odgajateljice u vrtićima.

Loading

O urednik

Također pogledajte

Mjesečna socijalna primanja sirijske porodice od 6.000 eura izazvala veliku polemiku među stanovnicima

Socijalna primanja jedne sirijske porodice u Beču izazvala su raspravu među Austrijancima. Riječ je o …