Lagano do posla u Njemčkoj za medicinare preko projekta Triple Win - POSAO U NJEMAČKOJ
Home / NJEGOVATELJI / Lagano do posla u Njemčkoj za medicinare preko projekta Triple Win
Triple win projekat za medicinare

Lagano do posla u Njemčkoj za medicinare preko projekta Triple Win

(Triple Win projekat) provodi u ime njemačke vlade Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i Agencija za zapošljavanje SR Njemačke u partnerstvu sa Agencijom za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, entitetskim zavodima za zapošljavanje i Zavodom za zapošljavanje Brčko distrikta BiH na osnovu Dogovora o posredovanju pri zapošljavanju radnika iz Bosne i Hercegovine u SR Njemačku na određeno vrijeme.

Tim povodom se objavljuje

JAVNI POZIV
za prijavu za zapošljavanje radnika za zdravstvenu njegu u SR Njemačkoj

Mjesto rada: SR Njemačka
Naziv posla: Radnici za zdravstvenu njegu

Opis posla:
rad na mjestu asistenta za zdravstvenu njegu do priznavanja diplome u SR Njemačkoj, a poslije priznavanja diplome, rad na poslovima kvalifikovanog zdravstvenog radnika
Uslovi za kandidate:

Status:
Svi zainteresovani kandidati, državljani Bosne i Hercegovine, koji ispunjavaju uslove navedene u ovom javnom pozivu, ali prednost kod odabira će imati nezaposlena lica registrovana na evidenciji službi za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini.
Оbrazovanje:
Stepen obrazovanja: minimum srednja medicinska škola (IV stepen);
Obrazovni profil: medicinska sestra – tehničar opšteg ili pedijatrijskog smjera
Posebna znanja i veštine:
Poznavanje njemačkog jezika nije obavezno, ali je prednost
Položen stručni ispit za rad u struci
Radno iskustvo:
od prednosti je radno iskustvo u zadnje 4 godine (općta njega, stažiranje, volonterski angažman, privatna njega u kući)
prekvalifikacije će se uzimati u razmatranje ukoliko podrazumijevaju:
vanredno obrazovanje u trajanju od 2 godine u javnim školama (diplome privatnih škola se neće uzimati u razmatranje) uz prethodno završeno srodno medicinsko obrazovanje (npr. prekvalifikacija diplome fizioterapeuta na zvanje medicinska sestra/tehničar) ILI
vanredno obrazovanje u trajanju od 2 godine u javnim školama (diplome privatnih škola se neće uzimati u razmantranje) uz 2 godine radnog iskustva kao njegovatelj (uključujući pripravnički staž)
Uslovi rada i boravka:
Vrsta radnog odnosa:
Na određeno vrijeme na poziciji asistenta za zdravstvenu njegu, do nostrifikacije diplome za zdravstvenog radnika;
Nakon nostrifikacije diplome, radni odnos se može zasnovati i na neodređeno vrijeme na poziciji zdravstvenog radnika, a zaposleni ima mogućnost da nakon određenog perioda prema Zakonu o boravku stranaca u SR Njemačkoj podnese zahtjev za dobijanje stalne boravišne dozvole.
Nostrifikacija diplome:
U skladu sa pozitivnim propisima SR Njemačke nostrifikacija diplome za zdravstvenog radnika je obavezna najkasnije u roku od 12 mjeseci.
Zarada:
Startna plata iznosi 1.900 eura (bruto) / do priznavanja diplome za zdravstvenog radnika;
Smještaj i ishrana:
Poslodavac obezbjeđuje smještaj, a zaposleni u cjelosti ili dijelom participira u troškovima.
Troškovi prijevoza:
Troškove prijevoza radi zapošljavanja na relaciji Bosna i Hercegovina – SR Njemačka snosi poslodavac.
Prijavi je potrebno priložiti:
Zahtjev/prijava na njemačkom jeziku (obrazac dostupan na web stranici);
Radna biografija/CV na njemačkom jeziku (obrazac dostupan na web stranici);
Diploma/svjedočanstvo završene škole (ovjerena kopija);
Dokaz o položenom stručnom ispitu (ovjerena kopija);
Dokaz o radnom iskustvu (ovjerena kopija radne knjižice sa upisanim stažom ili potvrde od poslodavca);
Izjava o saglasnosti za raspolaganje ličnim podacima ovjerena kod nadležnog organa (obrazac dostupan na web stranici);
Kandidati koji posjeduju dokaz o znanju njemačkog jezika (certifikat, učenička knjižica, diploma i sl.) mogu ovjerene kopije dostaviti u prilogu potrebne dokumentacije.
Navedena dokumenta svi zainteresirani, zaposleni i nezaposleni, dostavljaju isključivo lokalnom birou za zapošljavanje nadležne kantonalne službe u FBiH, filijale u RS, odnosno Zavoda u Brčko Distriktu BiH, prema mjestu prebivališta, lično ili poštom, sa naznakom „Prijava na Javni poziv za zapošljavanje radnika za zdravstvenu njegu u SR Njemačkoj“.
Kandidati koji uđu u uži izbor biće obavješteni o mjestu i terminu obavljanja intervjua za posao sa predstavnicima njemačke službe za zapošljavanje.

Kandidati koji od strane predstavnika njemačke službe za zapošljavanje budu izabrani nakon intervjua, biće uključeni u projekat „Triple Win“ – regionalne saradnje na migraciji radne snage, koji će kandidatima pružati podršku u pripremi, odlasku (vize) i integraciji u SR Njemačkoj. Projekat „Triple Win“ – u organizaciji njemačke službe za zapošljavanje (BA) i njemačkog društva za međunarodnu saradnju (GIZ), nudi podršku kroz kurseve jezika, kao i kurs pripreme za rad i život u SR Njemačkoj.

Kandidati koji budu uspješni na intervjuu biće u obavezi da naknadno dostave dodatnu dokumentaciju:
diplomu, svjedočanstva trećeg i četvrtog razreda Medicinske škole i dokaz o položenom stručnom ispitu, prevedene na njemački jezik kod sudskog tumača;
uvjerenje o nekažnjavanju;
kopiju pasoša;
druga dokumenta, po potrebi.
Napomena: Ne vrši se povrat prijavne dokumentacije kandidatima koji ne zadovoljavaju uslove propisane javnim pozivom.
Za dodatne informacije o ovom javnom pozivu, kandidati mogu da se obrate lokalnom birou za zapošljavanje nadležne kantonalne službe u FBiH, filijale u RS, odnosno Zavoda u Brčko Distriktu BiH ili Agenciji za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegowine
sa naznakom „Triple-Win“ projekat.
Lokacija:SR Njemačka
Datum objave:20.09.2018.
Trajanje oglasa:30 dana (ističe 20.10.2018.)

Ostale poslove njegovatelja možete pogledati ovdje

Evo kako možete dobiti vizu i zaposliti se u Njemačkoj za vrijeme pandemije korona virusa

Projekat Triplewin se realizira od 2012. godine, kao rezultat sporazuma agencija za rad Njemačke i Bosne …