Koliki je minimalac u EU državama? U jednoj od njih NAJSLABIJE PLAĆENI radnici primaju 2.600 eura - POSAO U NJEMAČKOJ
Home / POČETNA / Koliki je minimalac u EU državama? U jednoj od njih NAJSLABIJE PLAĆENI radnici primaju 2.600 eura

Koliki je minimalac u EU državama? U jednoj od njih NAJSLABIJE PLAĆENI radnici primaju 2.600 eura

Zarade i pristojan životni standard pokazatelj su uspjeha jednog društva. Zato je ključno osigurati adekvatne zakonske minimalne zarade. Kako je procenat radnika koji zarađuju minimalnu platu veći od deset posto u velikom broju zemalja širom Evrope, jasno je zašto je važno baviti se ovom temom.

Ova godina predstavlja veoma važan korak ka poboljšanju uslova rada i života u zemljama članicama Evropske unije jer nova direktiva EU o minimalnim platama mora da stupi na snagu do 15. novembra ove godine. Cilj ove direktive je da minimalna plata na internacionalnom nivou bude 60 posto od srednje prosječne plate.

Dvadeset dvije od 27 zemalja članica unije imaju uspostavljenu nacionalni minimalni dohodak. To znači da su poslodavci zakonom obavezni da ne daju manje plate od nacionalnog minimuma. Takođe, među deset zemalja kandidata i potencijalnih kandidata, osam ima jasno određenu nacionalnu minimalnu platu: Crna Gora, Moldavija, Severna Makedonija, Gruzija, Albanija, Srbija, Turska i Ukrajina, dok Bosna i Hercegovina nema.

Zemlje Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu (EFTA) Norveška, Švajcarska i Island takođe nemaju nacionalni minimalni dohodak.

Bruto minimalna plata je ispod 1.000 eura u skoro dvije trećine EU

Minimalne plate za zemlje EU uveliko variraju, pri čemu se bruto (plate koje uključuju poreze i doprinose) mjesečne minimalne zarade trenutno kreću od 477 eura u Bugarskoj do 2.571 eura mjesečno u Luksemburgu, pokazali su podaci Eurostat-a.

Prema ovim podacima iz januara 2024. godine, minimalna plata je određena u svim zemljama EU osim u Austriji, Danskoj, Finskoj, Švedskoj i Italiji.

U grupi zemalja EU sa nacionalnom minimalnom bruto zaradom iznad 1.500 evra mjesečno nalaze se Luksemburg, Irska, Holandija, Njemačka, Belgija i Francuska. Od toga, minimalna plata veća je od 2.000 eura u Luksemburgu, Irskoj, Holandiji i Njemačkoj, dok je u Francuskoj 1.767 eura.

U grupi zemalja sa nacionalnom minimalnom bruto zaradom iznad 1.000 i ispod 1.500 eura mjesečno nalaze se Španija i Slovenija. 

U grupi sa nacionalnom minimalnom bruto zaradom jednakom ili manjom od 1.000 eura mjesečno nalazi se i najveći broj evropskih zemalja, četrnaest njih i to Kipar, Poljska, Portugal, Malta, Litvanija, Grčka, Hrvatska, Estonija, Češka, Slovačka, Letonija, Mađarska, Rumunija i Bugarska.

Cifra se kreće od 360 eura u Sjevernoj Makedoniji do 613 eura u Turskoj među zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima.

Bugarska (477 eura) ima nižu minimalnu zaradu od Turske, Srbije i Crne Gore, koje su sve zemlje kandidati.

Pročitajte još:

Da li je 3.654 eura dobra plata? To je prosječna plata u Njemačkoj, evo ko ima višu a ko manju platu

Varijacije su manje kada se uzmu u obzir troškovi

Varijacije u minimalnim zaradama su znatno manje ako se uzme u obzir standar kupovne moći (PPS), što omogućava pravednije poređenje.

PPS je “veštačka valutna jedinica” koju definiše Eurostat na osnovu razlika u nivou cijena između zemalja. Jedna jedinica PPS teoretski može kupiti istu količinu dobara i usluga u svakoj zemlji.

Minimalna plata, prilagođena PPS, trenutno se kreće od 542 eura u Albaniji do 1.883 eura u Njemačkoj.

Pored Njemačke, ova cifra je bila iznad 1.250 eura u Luksemburgu, Holandiji, Belgiji, Francuskoj, Irskoj, Poljskoj, Sloveniji i Španiji.

Češka, Slovačka, Estonija, Letonija i Bugarska zabilježile su najnižu minimalnu zaradu prilagođenu standardu kupovne moći među zemljama EU sa minimalnom zaradom ispod 1.000 eura.

Neke zemlje kandidati kao što su Turska, Srbija i Crna Gora imale su viši nivo plata od zemalja EU, kao što su Estonija, Letonija i Bugarska, ali je cifra i dalje bila ispod 1.000 eura za sve zemlje kandidate i potencijalne kandidate, za koje su podaci dostupni.

Realne minimalne zarade su pale u većini zemalja članica EU kada je inflacija dostigla svoj maksimum u 2022. godini. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je zato pozvala na redovne revizije kako bi se zaštitio životni standard nisko plaćenih radnika.

Pročitajte još:

EVO KOLIKO GASTARBAJTERI ZARAĐUJU U NJEMAČKOJ: Ovo je detaljan spisak zanimanja i mjesečnih plata, a za većinu poslova ne treba ni znanje jezika

Loading

O urednik

Također pogledajte

Radnika iz Bosne uhavtio ZOLL, radio na crno u Njemačkoj, evo šta se desilo:

Pripadnici njemačke carine iz Odjeljenja za kontrolu rada na crno protekle sedmice su izvršili nekoliko …